Somu literārā turneja Hula Hula Run Run piestāj Takā

11. jūnijā, plkst. 19:00, kafejnīcā Taka būs dzirdama eiropeisku tūri uzsākusī literārā turneja Hula Hula Run Run. Lasījumos piedalīsies trīs somu autori, kurus pavadīs Maimas Grīnbergas tulkojumi latviešu valodā.

Somijas senākā literārā organizācija Nuoren Voiman Liitto (Jaunā spēka savienība), atzīmējot 90 pastāvēšanas gadus, dodas literārā turnejā Hula Hula Run Run, kas ilgs 12 dienas. Brauciena laikā savienības biedri uzstāsies Tallinā, Rīgā, Kauņā, kā arī vairākās Polijas un Vācijas pilsētās.

Nuoren Voiman liitto izdod žurnālu Nuori Voima, organizē dažādus literārus pasākumus, piemēram, ikgadējo dzejas festivālu Runokuu (Dzejas mēness), organizē radošās rakstīšanas kursus jauniešiem un pieaugušiem utt. Turnejas mērķis ir iepazīstināt piecu valstu lasītājus un klausītājus ar jaunāko somu literatūru, dibināt kontaktus ar turnejas valstu rakstniekiem, tulkotājiem un kultūras žurnālistiem. Brauciena notikumiem varēs sekot līdzi blogā hulahularunrun.blogspot.com.

Visi desmit turnejas dalībnieki (dzimšanas gadi 1971–1978) ir Somijā novērtēti rakstnieki, daži guvuši arī starptautisku atzinību, piemēram, Miko Rimminens, kura Alus tarbas romāns izdots arī latviski (Dienas Grāmata, 2009). Rīgā būs dzirdami trīs autori – dzejnieki Katarīna Vuorinena un Aki Salmela, kā arī prozaiķe Laura Lindstedta.

Katarīna Vuorinena (dz. 1976) publicējusi trīs dzejoļu krājumus. Debijas krājums Sapnī manī skūpstīja Edīte bija nominēts Somijas lielākā laikraksta Helsingin Sanomat debijas balvai, 2010. gadā iznākušais krājums Sievu un putnu nams pretendēja uz Tamperes universitātes literatūras studentu balvu Tiiliskivi. Līdztekus literārai darbībai Vuorinena ir Centrālsomijas rakstnieku organizācijas priekšsēdētāja un pārstāv Centrālsomijas rakstnieku namu Eiropas rakstnieku centru apvienībā HALMA.

Aki Salmela (dz. 1976) publicējis četrus dzejoļu krājumus somu un vienu – angļu valodā. Par savu pirmo dzejoļu krājumu Bezvārdu lapas Salmela 2004. gadā saņēma Kalevi Jenti vārdā nosaukto literāro balvu, šī grāmata bija nominēta arī laikraksta Helsingin Sanomat debijas balvai. Salmelas trešais krājums Apkārt tukšumam ieguva dzejas balvu Tanssiva karhu. Salmela ir arī novērtēts atdzejotājs. Viņš atdzejojis, piemēram, Džonu Ašberiju un Ronu Pedžetu.

Lauras Lindstedtas (dz. 1976) 2007. gadā iznākušais romāns Šķēres bija viens no sešiem kandidātiem uz Somijas nozīmīgāko literatūras balvu Finlandia. 2005. gadā Lindstedta sarakstīja un iestudēja poētisku dialogu Dziesma par diviem cilvēkiem. Lindsteda ir ražīga esejiste un recenzente, pašlaik – Nuoren Voiman Liitto priekšsēdētāja.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s